Aktuelno

21.marta Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

22.03.2024 10:33
Slika

U cilju prevencije vršnjačkog nasilja u osnovnim i srednjim školama na području TK pokrenuta je kampanja ”Mjesec mart borbe protiv vršnjačkog nasilja”

Učestalost psihičkog i  socijalnog nasilja među vršnjacima je problem današnjice.Najbolja prevencija nasilja među vršnjacima je ukazati djeci kako se gradi prijateljstvo, i da su zdrava prijateljstva temeljena na međusobnom poštovanju, istinitosti, ljubaznosti, velikodušnosti, podršci u problemima i poteškoćama.

21.marta obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom.

Tim povodom učenici naše škole svake godine realizuju niz aktivnosti za obilježavanja ovog dana.

Down Sindrom je genetička bolest s prekobrojnim hromosomom 21. u stanicama oboljelog  koja se očituje mentalnim smetnjama različitog stepena, Te poremećajima organskih sistema.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape.

Nošenjem šarenih čarapa učenici naše škole dali su svoj doprinos i pružili podršku osobama s Down sindromom, kako bi što bolje bili prihvaćeni u društu.